Rezidentūra JAV

Autorius: • 2002 Nov 18 • Kategorijos: Rekomenduojami straipsniai, Straipsniai, Studijos ir darbas svetur

Pastaba: straipsnis buvo parašytas 2002 metais, todėl kai kuri informacija gali būti pasikeitusi.

Rezidentūra

JAV VėliavaŠiame straipsnyje pasistengsime pateikti kiek įmanoma daugiau informacijos apie galimybes atlikti rezidentūrą JAV (ir Kanadoje, jei bus norinčių ir galinčių pateikti informaciją) asmenims, baigusiems medicinos studijas Lietuvoje.

Pagrindinė organizacija, kuri organizuoja ir tvarko reikalus, susijusius su užsienyje studijas baigusiais medikais (ne tik kitų šalių piliečių, bet taip pat ir JAV piliečių, baigusių studijas užsienyje) yra ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates). Apsilankę ECFMG internetiniame tinklalapyje (ecfmg.org), rasite visą reikalingą informaciją apie rezidentūras JAV.

ECFMG puslapis yra tikrai informatyvus šiais klausimais, todėl nesistengsime pakartoti tai, ką galite rasti ten. Taip pat nesistengsime ten esančios informacijos išversti, nes vienas iš reikalavimų gauti ECFMG sertifikatą yra TOEFL, todėl norėdami atlikti rezidentūrą, privalote mokėti anglų kalbą.

Šiame straipsnyje stengsimės pateikti specifinę informaciją, kurios nėra oficialiuose ECFMG puslapiuose, t.y. pasiruošimas egzaminams, patarimai kaip ruoštis, iš ko mokytis, kaip ieškoti rezidentūros išlaikius egzaminus. Kadangi geriausiai patarti gali tie, kurie šiuos kelius jau praėjo, norėtume paprašyti visų lietuvių-rezidentų parašyti mums savo pastebėjimus, patarimus. Pasidalinkite savo patirtimi su kitais, kurie tik pradeda eiti šiuo keliu, juo labiau, kad kiekvienas susidūrė su skirtingomis kliūtimis, ar turi asmeninių patarimų. Lauksime Jūsų komentarų (komentarų formą rasite šio puslapio apačioje).

Norėdami sužinoti atsakymus į specifinius klausimus, ar kažką patarti, apsilankykite forume ‘Rezidentūros’.

Noriu užsiimti gydytojo praktika JAV, ką daryti?

Kiekvienas, norintis užsiimti medicinos praktika JAV, turi būti išlaikęs USMLE (The United States Medical Licensing Examination) egzaminus, bei praėjęs rezidentūrą. USMLE turi laikyti visi, tiek užsienieciai, tiek JAV piliečiai, baigę JAV universitetus. Pats USMLE egzaminas susideda is trijų dalių: Step 1 (pre-klinikinės disciplinos), Step 2 (klinikinės disciplinos, kai kurios iš jų yra abiejuose egzaminuose), bei Step 3, kuris laikomas baigiant rezidentūras (kai kurios valstijos leidžia Step 3 laikyti ir nebaigus rezidentūros).

Užsienio piliečiai, bei JAV piliečiai, baigę studijas užsienyje, prieš rezidentūrą turi išlaikyti papildomą CSA (Clinical Skills Assessment, nuo 2004 metų šis egzaminas turėtų būti privalomas visiems (ir JAV baigusiems)).

Dar vienas reikalavimas, norint gauti ECFMG pažymėjimą, leidžiantį pretenduoti į rezidentūrą JAV – TOEFL (Test of English as a Foreign Language). Turite surinkti ne mažiau, kaip 213 balų, laikant egzaminą kompiuteriu (550 – laikant ‘popierinį’ variantą).

USMLE egzaminai

USMLE egzaminus galima laikyti įvairiai, tiek vietos tiek laiko atžvilgiu. Egzaminus galima laikyti JAV arba Vilniuje (ten pat, kur ir laikoma TOEFL). Skiriasi tik kaina: laikant JAV nereikia mokėti ‘egzamino pristatymo mokesčio’ (į Europą: STEP 1 – $140, STEP 2 – $155 (kiekvienas Step’as 2002 metais kainavo po $645).

Step 1 galima laikyti ir nebaigus studijų, Step 2 – likus ne daugiau kaip 12-ai mėnesių iki studijų pabaigos. CSA egzaminą galima laikyti išlaikius Step 2.

Jei esate pabaigęs studijas, galite laikyti Step 2, ir tik po to Step 1, priklauso nuo jūsų pasirinkimo.

Visą šią, bei papildomą informaciją galite rasti anksčiau minėtame ECFMG puslapyje (ecfmg.org), kuriame galite ir užsiregistruoti egzamino laikymui.

Kaip pasiruošti USMLE?

Šiuo klausimu yra įvairių nuomonių. Todėl būtų sunku parašyti vieną vienintelį teisingą patarimą.

Įvadui pabandysiu apibendrinti savo asmeninę, bei mano draugų nuomones, kurios jokiu būdu nepretenduoja būti ‘vienintelės ir neginčijamos’, o tik pradžia tolimesniems straipsniams šia tema.

Didžioji dauguma mano draugų, norėdami pasiruošti egzaminams, registravosi ir lankė paruošiamuosius kursus. Anksčiau buvo kelios kompanijos organizuojančios šiuos kursus. Šiai dienai visos jos susijungė į vieną – Kaplan. Ši kompanija organizuoja ne tik medicininius, bet ir kitų sričių paruošiamuosius kursus. Jų tinklalapyje galite rasti informacijos apie įvairias kursų formas (paskaitos, video paskaitos, internetinės paskaitos…). Asmenims, įšsipirkusiems jų organizuojamus kursus, jie papildomai rengia seminarus apie rezidentūrų radimo ypatybes, imigracijos klausimus ir t.t.

Dalis besiruošiančių stengiasi išspręsti kiek įmanoma daugiau pavyzdinių klausimų, kiti imasi vadovėlių. Vieni, praėję vieno step’o kursus, papildomai mokinasi ir laiko to step’o egzaminą, kiti pirmiausiai lanko abiejų step’ų kursus ir tik po to ruošiasi kiekvienam egzaminui atskirai.

Kiekvienas sprendimas turi ir privalumų ir trūkumų, todėl, pasikartosiu dar kartą – laukiame jūsų asmeninių nuomonių, patarimų. Iš anksto dėkojame.

Su medicina susiję imigracijos klausimai

Išlaikius egzaminus, sekantis etapas – gauti rezidentūros vietą, bei susitvarkyti imigracinius reikalus.

Paprastai rezidentams, atliekantiems rezidentūras JAV ligoninėse, yra suteikiamas J-1 (stažuotojo) statusas (sutuoktinis gauna J-2 vizą, kuri suteikia galimybę taip pat dirbti su tam tikromis išimtimis. Reikalavimai gauti šiam statusui yra aprašyti ECFMG tinklalapyje.

Kai kuriais atvejais, jei vizas tvarko ligoninės, rezidentams suteikiamos H1B darbo vizos.

Taip pat yra galimybė gauti ‘permanent resident’ statusą (‘žalią kortą’), jei su federaline valdžia pasirašomas kontraktas, kuriuo gydytojas įsipareigoja dirbti tuose regionuose, kur yra gydytojų trūkumas arba ‘Veteran affairs’ (VA) sistemoje.

Kanada

Informaciją apie licenzijavimą Kanadoje rasite čia [nuoroda].


Visi straipsniai, kuriuos parašė

Išsakykite savo nuomonę